En Güvenli İçerik Yönetim Sistemi Hangisi?

Ömer Atakoğlu
Ömer Atakoğlu kullanıcısının resmi
Drupal Güvenlik

Kurumların web siteleri sadece bir tanıtım veya katologdan öte hale gelmeye başladığından beri kullanılan altyapıların güvenliği de önem kazanmaya başladı. Günümüzde web siteleri kurumlar için önemli verilerin toplandığı korunması gereken kaynaklar haline dönüştü. Aynı zamanda herhangi bir saldırıda site önyüzünde yapılacak değişiklikler kurumların itibarlarına büyük zararlar verebiliyor. Web siteleri bu kadar önemli hale gelince kurumlar artık güvenli içerik yönetim sistemleri arayışlarına girdiler. Bir çok sistem güvenli olduğunu iddia etse de bunu anlamanın en iyi yolu güvenlik ihtiyacı yüksek kurumların tercihinin ne olduğuna bakmak.

Drupal içerik yönetim sistemi, bir çok iyi özelliğinin yanında güvenli olduğundan dolayı dünyadaki bir çok devlet yani .gov sitelerinde kullanılıyor. Mesela Beyaz Saray Drupal ile geliştirilmiş bir web sitesi kullanıyor. Drupal, 150'yi aşkın ülkedeki devlet kurumu tarafından tercih edilmiş ve dünyadaki  .gov sitelerinin %24'ü Drupal.  Drupal kullanan devlet sitelerini bu linkten inceleyebilirsiniz.

Ülkemizde de güvenlik ihtiyacı ve hassasiyeti en yüksek kurumlardan TUBİTAK bizim geliştirdiğimiz altyapı ile birlikte 2012 yılından beri Drupal kullanıyor. Drupal ve güvenlik ile ilgili daha fazla bilgi için Drupal Güvenli mi? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Aşağıdaki infografikte de devlet kurumlarının hangi içerik yönetim sistemlerini tercih ettikleri ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.