Drupal SEO’da Etkili Olmak İçin 10 Hamle

Onur Durmuş
Onur Durmuş kullanıcısının resmi
Drupal SEO

Drupal SEO’da Etkili Olmak İçin 10 Hamle

Drupal bildiğimiz Drupal, SEO da aynı şekilde. Bizim için önemli olan ise Drupal’ın başarılı bir SEO için ne kadar uygun olduğu. Bu yazımızda etkili SEO için 10 önemli Drupal hamlesi yazdık.

 

1- Keyword Araştırması

Unutmamak gerekir ki, başarılı SEO için keyword (anahtar kelime) araştırması esastır. Sayfanız Drupal altyapılı olsun olmasın farketmez. Drupal’ın diğer CMS’lerden (İçerik yönetim sistemleri) farkı, bulduğunuz anahtar kelimeleri çok daha hızlı ve kolayca kullanabileceğiniz modüllerden oluşmasıdır. Çalışmanızın içinde bulunan tags, URLs, meta tags, meta description, alt tags, internal links, ve headerlarınızda kullanacağınız doğru anahtar kelimeleri Google’ın Keyword planner’i ile bulabilirsiniz. Keyword Planner aradığınız kelimelerin aylık ve yıllık olarak ne sıklıkla arandığını, ne kadar rekabetçi olduklarını ve reklam maliyetinizi hesaplamaya yardımcı olur.

2- Rakiplerin Analizi

SEO konusunda başarılı olmanın bir diğer şartı da rakiplerinizi doğru analiz etmektir. Rakiplerinizin on-site ve off-site neler yaptığını günü gününe takip etmeye çalışın, gözden kaçırdığınız hamleleri ilerde geri dönüşü olmayacak şekilde sizi geriye atabilir. Arama motorlarında hangi sayfada, hangi sırada çıkıyorlar izleyin ve size göre üstün olan yönlerini belirleyip sizde uygulamaktan çekinmeyin. Rakiplerinizin altyapılarını inceleyin ve sizin siteniz Drupal altyapılı ise aşağıda sıraladığımız modülleri kullanarak sitenizi SEO konusunda daha avantajlı hale getirmeye çalışın.

3- Google Analytics & Google Webmaster Araçlarının Kullanılması

Eğer bir web sitesi kuruyorsanız, sitenizin trafiğini ve gelişimini takip etmek adına ücretsiz olan Google Analytics için Google Analytics ve Google Webmaster Taraçlarını Drupal sayfanıza muhakkak kurun, hatta en iyisi ikisini birlikte yürütün. Google’ın sizin sayfanızla ilgili gördüğü verileri takip etmenin en iyi yolu bu araçlar. Eğer Google Analytics & Google Webmaster araçlarını kurmazsanız doğru SEO için vereceğiniz kararlar hem zorlaşır hemde etkili olmayabilir.

4- Drupal SEO için önemli ve gerekli Drupal Modülleri

Drupal’ı çok iyi tanımayanlar için belirtelim, Drupal SEO için en uyumlu içerik yönetim sistemlerinden birisidir. Hali hazırda Drupal içinde etkili SEO için birçok modül vardır ve herkesin arzu ettiği gibi Google’da organik olarak ön sıralarda görünmek istiyorsanız bu modülleri kullanmak çok fayda sağlayacaktır.

- Alinks: Hedeflenen textler için otomatik link yaratmanızı sağlar

- Content Optimizer: Drupal SEO’su için içerik uygunluğunu analiz eder ve size SEO için en etkili uygulamaları kullanmanızı sağlar.

- Custom Breadcrumbs: Herhangi bir node türü için size özel parametrik navigasyon kurmanızı sağlar.

- Global Redirect: Clean URL ve Pathauto etkinleştirmesinden sonra, genel URL sorunlarınızı tamir etmenizi sağlar.

- Google Analytics: Ziyaretçi trafiğini takip etmenizi sağlar.

- HTML Purifier: Kullanıcılar tarafından oluşturulan substandard HTML içerikleri düzeltmenizi sağlar.

- Link Checker: Kırık linkleri tespit eder.

- Menu Attributes: Menü öğeleri için ek özellik belirlemenizi sağlar.

- Metatag: Sayfanızdaki meta taglerin tam kontrolünü sağlar.

- Mollom: Spam koruması sağlar.

- Page Title: Sayfa başlıgı kurmanızı sağlar.

- Pathauto: Sayfa başlığına bakarak otomatik olarak SEO uyumlu URL oluşturur.

- Path Redirect: URL’ler için uygun yönlendirmeler yapmanızı sağlar.

- Read More Link: SEO uyumlu, size özel ‘Read more’ linkleri oluşturmanızı sağlar.

- SEO Checklist: SEO için kullanılan tüm modüllerin tam listesini sunar ve nelerin eksik olduğunu görmenizi sağlar.

- SEO Compliance Checker:Herhangi bir node kaydedildiğinde yada önizleme yapıldığında, on site SEO uyumluluğunu kontrol eder.

- Site Map: Sitemap’in text halini oluşturur.

- Site Verification: Arama motorları için sayfa sahibinin doğrulamasını yapar.

- Syndication: Tüm RSS feed’leri sayfa üzerinden tek bir yerde birleştirmeyi sağlar.

- Taxonomy Title: Taxonomi sayfaları için başlık kolayca ayarları yapmanızı sağlar.

- URL List: Text Sitemap oluşturarak, Drupal tabanlı sayfanızdaki tüm URL ‘leri listeler.

- XML Sitemap: Arama motoru tarafından bulunan, Sitemaps.org ile uyumlu dinamik sitemap oluşturur.

5- Backlink Oluşturma

Backlinkler halen SEO için en önemli yapıtaşlarından biri. Backlink oluşturmada önemli olan doğal görünmesi, düz URL’ler, homepage URL’ler , keywordlerin kullanımıyla doğal görünümlü backlink’ler oluşturmalısınız. SEO için nitelikli linkler kullanmalısınız ve bu linkler sadece anasyafanızı değil alt sayfalarınızı kaynak göstermeli. Mesela Nemedya gibi Drupal geliştirmede uzman bir firma ve Drupal.org’dan Nemedya’yı işaretleyen bir link almamız nitelikli link olması bakımından çok önemli. Bir diğer önemli unsur, Backlink oluşturmakta durmamalısınız. Devamlı sayfanızın birçok noktasına dokunan nitelikli backlinkler yaratmalısınız.

6 - Site içi Linkleri SEO uyumlu hale getirin

Sayfa içi linklerin yeterince açıklayıcı olmaması gözden kaçan bir unsurdur. Arama motorları için herhangi birşey ne kadar açıklayıcı olursa o kadar niteliklidir. Mesela sayfanıza bulunan bir linke “burayı tıklayın” yazmak yerine daha açıklayıcı metinlerden link oluşturmaya çalışın.

7- Sürekli Update

Sayfanız statik olmamalı, düzenli olarak sayfanız için çeşitli türlerde (case studies, ürün tanıtımları, müşteri yorumları, infographics, demolar, portfolios, videolar, communities, bloglar, social içerikler vs..) nitelikli içerik üretmelisiniz. Sayfanızı ne kadar dinamik tutabilirseniz, arama motorları da o kadar çok sayfanıza gelir ve ne yaptığınızı takip ederler. Drupal bu içerikleriniz yönetmek için en uygun açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemlerinden biridir.

8- Resimleri SEO’ya uygun hale getirin

Resim paylaşımı yapılırken artık ALT etiket kullanmak bir standart oldu ve fark yaratmaktan çıktı. Fakat siz paylaştığınız resimlerinizde ALT ve TITLE etiketlerinde sayfanızla ilgili anahtar kelimeler kullanırsanız eğer, bu resimler SEO için de artık faydalı birer öğeye dönüşeceklerdir. Ayrıca resimlerinizin dosya isimlerini de bu anahtar kelimelerle oluşturmaya dikkat edin, anlamsız bir dosya ismi olmasındansa anahtar kelimelerin dosya adı içinde geçmesi SEO çalışmanıza katkı sağlayacaktır.

9- Youtube Video Paylaşımı

Unutmamak gerekir ki Youtube videoları Google’da en üstte yer alır. Sayfanıza ekleyeceğiniz Youtube linkli videolarınızında SEO’ya yararlı olması içinde yapmanız gereken çok basit. Google yüklemiş olduğunuz videoları izleyemediği ve dinleyemediği için tanıtım kısmına yazdıklarınızdan videonun içeriğini anlar ve ona göre algoritmik ayarlamasını yapar. Bundan dolayıdır ki videoların altına önemli bulduğunuz keywordler ile tanıtım yazısını eklemek SEO çalışmanız için faydalı olacaktır.

10 - İçerik için en az 1000 kelime kuralı

Sayfanızda bulunan içerikler ne kadar uzun olursa Google o kadar sayfanızı öne çıkarmaya meğilli oluyor. Yapılan araştırmalara göre Google’ın gözünde (Moz Blog) nitelikli içerik yazı uzunluğu ile doğru orantılı şekilde değerlendiriliyor.

wordcount.PNG

Bu belirttiğimizi destekleyen bir başka araştırmada SERPIQ Blog sayfasında görülüyor, bu araştırmaya göre Google’ın top 10 arama sonuçlarında bulunan sayfaların içerikleri en az 2000 kelimeden oluşuyor.

average Content.jpg

Yapılanların Uyumu
Yukarıda saymış olduğumuz hamlelerin hepsi başlı başına önemli. Anahtar kelimeler, Google Analytics, Webmaster, Drupal’ın SEO yapılandırması için sıraladığımız modüller, Backlinkler, sürekli güncelleme, resim optimizasyonu, video açıklamaları, içerik için en az 1000 kelime kuralı, site içi linklerin düzenlenmesi gibi belirttiğimiz maddelerin hepsini uygulamak ve uyumlu hale getirmek için emek ve zaman ayırmak gerek. Saydıklarınızdan bir kaç maddeyi uyguladım diyerek çok sıkı rekabetin olduğu alanlarda başarılı olmanız pek mümkün değil. Bu sıraladığımız hamleleri yaptığınız takdirde siteniz nitelikli bir site olarak görüneceğinden organik olarak arama motolarında üst sıralara doğru yönelecektir. Üst sıralarda bulunmak da size rekabet ortamında avantaj sağlayacak ve sunduğunuz hizmetin karşılığını almanıza yarayacaktır. Tabi unutulmaması gereken altın kural kullanıcının ilgisini çeken iyi içerik üretmek, sonuçta Google iyi içeriği kullanıcıya sunmaya çalışan bir arama motoru.