Drupal ile Yapılmış Siteler

Ömer Atakoğlu
Ömer Atakoğlu kullanıcısının resmi

Drupal açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemi devlet, medya, e-ticaret, üniversite, kurumsal firmalar bir çok sektörün ihtiyaçları için geliştiriliyor. Bütün bu  sektörlerin Drupal geliştirme ihtiyaçları farklı farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkmış , bu sebepler için İçerik yönetim sistemi, neden Drupal? yazımıza göz atmanızı öneririm.

Devlet sitelerinde Drupal bir çok özelliğinin yanında esas olarak güvenli olduğu için tercih ediliyor. Beyaz Saray sitesinin Drupal ile geliştirilmesinden sonra, bütün dünyada devlet sitelerinde Drupal kullanımı oldukça arttı ve en çok tercih edilen içerik yönetim sistemlerinden biri oldu. Drupal ile geliştirilmiş devlet siteleri drupal.org'da topluca ülke ülke yayınlanıyor, linkten inceleyebilirsiniz. Alttaki resimde de .gov uzantılı sitelerin hangi teknolojileri tercih ettiğini görebilirsiniz.

Dünyadaki ilk 100 Üniversitenin 71'i Drupal'ı tercih ediyor. Üniversiteler çok sayıda web sitesi geliştirmek ve yönetmek durumunda kalıyorlar, çok fazla bölümleri ve faaliyetleri olduğu için bir üniversitenin kendi ana sitesi, alt bölümlerinin siteleri, kurumsal intranetleri, araştırma projeleri, kütüphaneleri, öğrenci etkileşim siteleri gibi bir çok ihtiyaçlarını Drupal multise özelliği ve esnekliği ile karşılayabiliyor. Türkiye'de Sabancı, Koç, ODTÜ, Anadolu, TOBB, Okan ve Maltepe Üniversiteleri web altyapılarını Drupal ile geliştirmişlerdir.

Drupal commerce dağıtımının çıkması ile birlikte Drupal açık kanyak kodlu e-ticaret yazılımları arasındaki yerini aldı. Fransada faaliyet gösteren Commerce Guys ekibi tarafından geliştirilen dağıtım kısa sürede Avrupada en hızlı büyüen e-ticaret yazılımlarından biri oldu. Drupal ile yapılmış E-ticaret sitelerini linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Drupal ile yapılan siteleri inceleyebileceğiniz bir diğer kaynak da Acquia'nın geliştirmiş olduğu Drupal Showcase sitesi. Bu siteden Drupal geliştime yapılan siteleri endüstri ve ülke özelinde filtreleyerek inceleyebilirsiniz, hem bu size Drupal'ın hangi ülkelerde daha yoğun kullanıldığı hakkında da bir fikir verecektir. Drupal Association tarafından geliştirilen TopDrops Drupal ile geliştirilmiş siteleri ziyaret trafiklerine göre listeliyor.

Sadece Drupal değil internetteki bütün web sitelerinin hangi teknolojiler ile geliştirildiğini öğrenmek için kullanacabileceğiniz BuiltWith istatistiksel verilere ulaşmak için harika bir kaynak. Ayrıca browserınıza indireceğiniz bir add-on ile ziyaret ettiğiniz sitelerde hangi teknolojilerin kullanıldığını görmenizi de sağlıyor.